Boost i każda zabawa jest super! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
16październik
2015
0

Boost i każda zabawa jest super!

Ci, którzy lubią gry w których liczy się spostrzegawczość i zręczność mają kolejną świetną imprezówkę. Autorem gry jest Julien Sentis, francuski autor gier, którego blog można zobaczyć tutaj. Piękne ilustracje Charlotte Bey magnetyzują i zachęcają do rozgrywki.

1

Wydaje się, że jest to gra dla tej młodszej grupy odbiorców, nic bardziej mylnego. Gra jest świetna w każdym towarzystwie. Boost! jest grą dynamiczną i ciekawą. Zasady jej są bardzo proste – więc dołączenie kolejnego gracza nie sprawia żadnych trudności. Co ważne przy grach imprezowych, grając w Boost! mamy zapewnioną rozrywkę dla ośmiu graczy.  Gra świetnie nadaje się do rozkręcenia imprezy i jest dobrym wstępem do kolejnych gier.

W okrągłym metalowym pudełku znajdziecie:

  • 100 kart podzielonych na 10 kategorii, po 10 kart w każdej (kategorie: biżuteria, ciasta, cukiernik, muzyka, owoce, pojazdy, potwory, rośliny, zabytki, zwierzęta),
  • 10 kart pomocy ze wszystkimi obrazkami każdej kategorii,
  • instrukcja.

 

Boost! Rebel Pomyślnik.pl

Celem gry jest zebranie jak największej liczby kart określonej kategorii, które gracze rozpoznają.

Aby przygotować rozgrywkę, karty należy potasować i rozdać po równo między graczy, aby utworzyły zakryte stosy. Pozostałe karty wrzucamy do pudełka.

Jak grać?

1. Odkrycie kart

Gracze odliczają “Raz, dwa, trzy!”, następnie jednocześnie odwracają pierwsze karty ze swoich stosów, kładąc je pośrodku stołu. Jeśli grają dwie osoby, każda tworzy dwa stosy i odwraca dwie karty w tym samym czasie.

2. Przeszukiwanie wzrokowe

Teraz czas na szukanie obrazków w tej samej kategorii (dwóch lub więcej). Znajdując obrazek w tej kategorii, wypowiadamy na głos kategorię i dotykamy karty, które chcemy zabrać. Jeśli gracz ma rację zabiera zdobyte karty. Jeśli się pomylił, za karę nie może uczestniczyć w tej rundzie i nie może zbierać kart.

W sytuacji kiedy kilku graczy wypowie jednocześnie tą samą kategorię – karty z tej kategorii dzielimy po równo między tych graczy. Karty nadwyżkowe lądują w pudełku.

3. Kolejne odkrycie kart

Po zabraniu wszystkich kart ze wspólną kategorią, pozostałe pozostają odkryte pośrodku stołu. Gracze ponownie odliczają i równocześnie odsłaniają po jednej karcie ze swoich stosów. Karty kładziemy na stole tak, aby nie zasłaniały całkowicie, leżących już kart.

Koniec gry:

Gra kończy się, gdy wszyscy gracze zagrają karty ze swoich stosów.

Uwielbiam gry, gdzie autorzy zadbali o to aby zapewnić graczom jak najwięcej warianów gry. Często grając wymyślamy je sami, tak aby ułatwić sobie rozgrywkę. W instrukcji znajdziemy trzy dodatkowe warianty gry.

Wariant 1 – Kaskada

Kaskada jak sama nazwa wskazuje to wariant gry, gdzie karty nie rozkładamy po całym stole, lecz jedne zakrywamy drugimi. Odkrycie więc kompletów kart może spowodować lawinowe odkrywanie kolejnych.

Wariant 2 – Bałagan

Wpierw każdy gracz określa swoją kategorię. Można też kategorię wylosować posługując się kartami z prezentacją kategorii. Na stole lub na podłodze rozkładamy wszystkie karty. Układamy je tak aby wszystkie kategorie były dokładnie wymieszane. Na “raz, dwa, trzy START!” wszyscy gracze, jednocześnie rozpoczynają wyszukiwanie kart swojej kategorii. Zwycięża osoba, która pierwsza odnajdzie wszystkie 10 kart.

Wariant 3 – Bałagan zawodowców

Podobnie jak w wariancie drugim rozkładamy karty. Na sygnał startu każdy z graczy szuka 10 kart, ale każda ma być innej kategorii.  Zwycięża osoba, która jako pierwsza zakończy zadanie.

Podsumowanie:

Gra Boost! dzięki swojej uniwersalności nadaje się do zabawy niemal dla każdego towarzystwa. Dodatkowo gra dzięki swojej ponadczasowej formule świetnie nadaje się do rozgrywek w towarzystwie mieszanym. Dzieciom gra daje możliwość konkurowania z dorosłymi, bo jak się okazuje to one łatwiej wyłapują kategorie (pewnie dzięki kolorowym obrazkom).

Dla kogo nie jest ta gra? Kategorycznie tego nie stwierdzę. Grę wypróbowaliśmy na kilku różnych grupach znajomych, z dziećmi i bez dzieci – za każdym razem rozgrywka była miła i przyjemna. Tradycyjnie oddaję hołd mobilności gry. Metalowe, małe pudełko można zabrać ze sobą i cieszyć się zabawą  w dowolnym miejscu.

Podstawowe informacje:

Tytuł: Boost!
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Julien Sentis
Ilustrator: Charlotte Bey
Wydanie: polskie
Liczba graczy: 2 – 8 osób
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 10 minut
Waga: ok. 0.20 kg

Raz, dwa, trzy …. START!

Agnieszka

 

logo_rebel_www_wydawnictwa 150

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Rebel za udostępnienie gry do testów.

Gra trafi do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej do Klubu Gier Planszowych.