BIM BAMM! – gra ze zwierzętami w roli głównej | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
31październik
2015
0

BIM BAMM! – gra ze zwierzętami w roli głównej

Dzieci uwielbiają gry ze zwierzątkami. Postanowiłam więc zrobić małą serię recenzji z nastawieniem właśnie na ten wątek. Ułatwi to pewnie rodzicom decyzję, jaką grę wybrać aby zaspokoić dziecięcą ciekawość. Może to nie rozwiąże chęci posiadania własnego zwierzątka przez dziecko – ale pewnie może stanowić tymczasowy substytut.

Na początek coś bardzo prostego. Gra w formie memory od FoxGames pt. BIM BAMM!

Elementy gry:

  • 15 kart (3 x kot, 3 x piec, 3 x świnia, 3 x osioł, 3 x kura)
  • 16 dwustronnych płytek (15 płytek zwierząt: 3 x kot, 3 x piec, 3 x świnia, 3 x osioł, 3 x kura + 1 płyta specjalna)

Cel gry: 

Celem jest zabranie jak największej liczby kart. Podczas gry gracze będą odwracać płytki leżące na stole. Gdy zostanie odkrytych 5 takich samych płytek (czyli widocznych będzie 5 takich samych zwierząt), gracze mają szansę zdobyć punkty. Punkty będą mogli zdobyć tylko ci gracze, którzy mają w ręku kartę ze zwierzęciem widocznym na pięciu płytkach.

Wygrywa gracz, który jako pierwszy zdobędzie 3 punkty.

Przygotowanie gry:

Dwustronne płytki rozkładamy na stole w taki sposób, aby wszystkie obrócone były tym samym kolorem ramki do góry (na każdej z płytek po jednej stronie jest biała ramka, a po drugiej czarna).

Karty należy potasować i rozdać każdemu graczowi po jednej. Gracze nie ujawniają rywalom zwierząt znajdujących się na ich kartach.

Pozostałe karty należy ułożyć w stos (karty muszą leżeć obrazkami do dołu) i położyć na stole w zasięgu wszystkich graczy.

Przebieg rozgrywki:

Grę rozpoczyna gracz, który ma kota (lub najmłodszy gracz). W swojej rundzie gracz może wykonać jedno z dwóch działań:

1) Przewrócić na drugą stronę jedną z płytek zwierząt i odkryć znajdujący się tam rysunek zwierzęcia. Należy to wykonać szybko i tak, aby wszyscy gracze jednocześnie zobaczyli nowy rysunek.

2) Skorzystać z płytki specjalnej.

Jeżeli po przewróceniu płytki na drugą stronę jedno ze zwierząt znajduje się na przynajmniej pięciu płytkach, każdy gracz, który ma w ręku kartę z tym zwierzęciem, może spróbować zdobyć punkt. Aby to zrobić, musi jako pierwszy krzyknąć nazwę tego zwierzęcia! Następnie pokazuje kartę, którą trzyma w ręku.

Uwaga! Tylko  jeden gracz może zdobyć punkt. Jeżeli więcej niż jeden gracz posiada tą samą kartę zwierzęcia, ten, kto krzyknał jego nazwę jako pierwszy, zdobywa punkt.

Jeżeli gracz posiada właściwą kartę i krzyknął nazwę zwierzęcia jako pierwszy, wykonuje następujące czynności:

  • Kładzie swoją kartę przed sobą na stole. Jest to jego 1 punkt.
  • Dobiera nową kartę ze stosu.
  • Przewraca dowolne 2 z 5 płytek ze zwierzęciem, za które zdobył punkt.

Uwaga! Wśród odsłoniętych obrazków ponownie może pojawić się 5 takich samych zwierząt. Gracz, który posiada właściwą kartę, może krzyknąć jego nazwę i zdobyć punkt.

Grę kontynuuje osoba siedzące po lewej stronie od gracza, który zdobył punkt.

Uwaga! Jeżeli gracz popełnił błąd (krzyknął złą nazwę zwierzęcia, nie posiada właściwej karty lub na stole ma 5 takich samych zwierząt), musi odłożyć pod spód talii wcześniej zdobytą kartę, która dała mu punkt. Jeżeli do tej pory graczowi nie udało się zdobyć żadnej karty, nic się nie dzieje.

Wykorzystanie płytki specjalnej:

Każda ze stron płytki specjalnej daje inne możliwości;

Strona z białą ramką – PODMIANA gracz może odłożyć aktualnie posiadaną kartę na spód stosu kart i dobrać nową.

Strona z czarna ramką – WYMIANA gracz może wymienić aktualnie posiadaną kartę z innym graczem. Wskazuje wybranego gracza i bierze jego kartę, oddając mi swoją dotychczasową.

Po każdym użyciu płytki specjalnej (niezależnie od strony) należy odwrócić ją na drugą stronę.

Koniec gry:

Gra kończy się, gdy jeden z graczy zdobędzie 3 punkty (czyli posiadać będzie przed sobą na stole 3 zdobyte karty). Gracz ten zostaje zwycięzcą. My troszkę zmieniamy zasady i często gramy do ostatniej karty ze stosu do pobrania – gdy już nie ma możliwości dobrania kolejnej – gra się kończy.

Wariant dla 2 graczy:

W tym wariancie, nie można obrócić żadnej z płytek przedstawiających zwierzę, które zostało odsłonięte przez poprzedniego gracza.

SONY DSCSzczegóły gry:

Tytuł: BIM BAMM!
Wydawca: FOXGAMES
Autor: Lukas Zach, Michael Palm
Ilustracje: Johann Rüttinger
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas rozgrywki: 10-15 minut

Gra Bim Bamm! jest bardzo miła rodzinną rozgrywka. Gra jest bardzo prosta – więc zasady tłumaczy się w mig. Dzieci chętnie w nią grają – a gdy zamiast nazw zwierząt wprowadzicie dźwięki zwierząt – zabawa może być naprawdę miła.

Miłych rozgrywek

Agnieszka