“Belweder dla dzieci” czyli z pamiętnika wiewiórki przewodniczki | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
19wrz.
2015
0

“Belweder dla dzieci” czyli z pamiętnika wiewiórki przewodniczki

Na Warszawskich Targach Książki w Warszawie w maju 2015 roku zaprezentowano książkę wydaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Prezentacji dokonała sama małżonka Prezydenta Pani Anna Komorowska.

Belweder okładka

Książka trafiła w moje ręce całkowicie przypadkowo. Nie szukałam niczego specjalnego, ale mój wzrok przyciągnęła ładna i solidna oprawa książki i tytuł. Pomyślałam, że jest to świetna pozycja książkowa jako wstęp do rozmowy z dziećmi o Prezydencie i o jego roli w państwie. Warto z dziećmi rozmawiać również na takie ważne tematy.

Książka “Belweder dla dzieci” została napisana przez Michała Rusinka a autorką pięknych ilustracji jest siostra Pana Michała – Joanna Rusinek. Michał Rusinek to były sekretarz Pani Wisławy Szymborskiej naszej wspaniałej noblistki.

Po Belwederze oprowadza nas mieszkaniec Parku Łazienkowskiego – wiewiórka przewodniczka. Wiewiórka tłumaczy skąd wzięła się nazwa Belweder oraz o historii rezydencji i jego mieszkańców.

Czy wiecie, że w Belwederze była fabryka fajansu, gdzie wytworzono serwis składający się ze stu sześćdziesięciu elementów? Albo, że Fryderyk Chopin grał w rezydencji w młodych latach?  Książka pomimo, że nie jest obfita w treści to zawiera dostateczną ilość informacji aby zaspokoić ciekawość dziecka.

Zajrzyjcie na strony książki, ciekawie opisane fakty i piękne ilustracje zainteresują każdego malucha.

Po przeczytaniu książki ze swoim maluchem, zachęcam Was do odwiedzenia Belwederu osobiście. Zwiedzanie w Belwederze jest bezpłatne i obejmuje wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską oraz w miarę możliwości zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego. Dla osób prywatnych zwiedzanie Belwederu odbywa się w ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00.

Osobiście polecam książkę, jako dobry wstęp do opowiadania dziecku o rzeczach ważnych, do rozmów o historii naszej ojczyzny, o ważnych historycznie postaciach. Ciekawe ilustracje i miłe dla ucha teksty zachęcą dziecko do wysłuchania albo samodzielnej lektury książki.

Co prawda książka nie jest w 100% aktualna ponieważ przedstawia Belweder jako miejsce zamieszkania Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego rodziny, ale i to umożliwi Wam rozmowę z dzieckiem o tym co to jest kadencja prezydencka i jakich mieliśmy prezydentów.

Wrrrrr! Zwiedzanie zakończone! Podobało się wam?

Szczegóły wydania:

Tytuł: Belweder dla dzieci
Autor: Rusinek Michał
Wydawca: Kancelaria Prezydenta RP
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 48
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-05-13
Rok wydania: 2015
Oprawa: trwada
ISBN 978-83-64626-15-9

 

Agnieszka